Contact Grace Grace MP


Grace Grace was first elected to State Parliament in October 2007 and remained the Member for Brisbane Central until March 2012.

She was re-elected as the Member for Brisbane Central in January 2015 and again in November 2017 after the seat was re-named McConnel.  

Grace was appointed Minister for Employment and Industrial Relations, Minister for Racing and Minister for Multicultural Affairs in December 2015 and successfully implemented a series of important legislative reforms including the Racing Integrity Act, the Multicultural Recognition Act and the Industrial Relations Act 2016. 

Following the 2017 state election, Grace was appointed Minister for Education and Minister for Industrial Relations – both areas she is passionate about.

Grace understands the importance of education and her tireless advocacy in this area will see a new high school built in Fortitude Valley to be opened by 2020. 

During her career, Grace has had extensive board experience with organisations including Sunsuper, Energex and the Jupiters Casino Community Benefit Fund.

She has worked with local community organisations in her electorate including P&Cs, the New Farm Neighbourhood Centre, Teneriffe Progress Association, Queensland Aids Council (QuAC), Fortitude Valley Chamber of Commerce and many others. 

Grace has lived her whole life in her electorate where she and her husband Michael raised their daughter, Alex.