"New ideas and people eager and willing to make a real difference will ensure Labor approaches the next election with renewed vigour." Annastacia Palaszczuk - Leader of the Opposition

The list of candidates below is being updated everyday.

Mark Bailey

Mark Bailey

Yeerongpilly
Josh Blundell-Thornton

Josh Blundell-Thornton

Surfers Paradise
Nikki Boyd

Nikki Boyd

Pine Rivers
Mick de Brenni

Mick de Brenni

Springwood
Don Brown

Don Brown

Capalaba
Glenn Butcher

Glenn Butcher

Gladstone
Bill Byrne

Bill Byrne

Rockhampton
Craig Crawford

Craig Crawford

Barron River
Yvette D’Ath

Yvette D’Ath

Redcliffe
Mark Denham

Mark Denham

Noosa
Cameron Dick

Cameron Dick

Woodridge
Leanne Donaldson

Leanne Donaldson

Bundaberg
Leeanne Enoch

Leeanne Enoch

Algester
Di Farmer

Di Farmer

Bulimba
Shannon Fentiman

Shannon Fentiman

Waterford
Jeff Frew

Jeff Frew

Everton
Mark Furner

Mark Furner

Ferny Grove
Billy Gordon

Billy Gordon

Cook
Grace Grace

Grace Grace

Brisbane Central
Tony Gubbins

Tony Gubbins

Hervey Bay
Brent Hampstead

Brent Hampstead

Glass House
Aaron Harper

Aaron Harper

Thuringowa
Stirling Hinchliffe

Stirling Hinchliffe

Sandgate
Gail Hislop

Gail Hislop

Burleigh
Kay Hohenhaus

Kay Hohenhaus

Beaudesert
Liz Hollens-Riley

Liz Hollens-Riley

Nanango
Rowan Holzberger

Rowan Holzberger

Southport
Christopher Horacek

Christopher Horacek

Indooroopilly
Jennifer Howard

Jennifer Howard

Ipswich
Tracey Huges

Tracey Huges

Cleveland
Jason Hunt

Jason Hunt

Caloundra
Kate Jones

Kate Jones

Ashgrove
Paul Keene

Paul Keene

Chatsworth
Deb Kellie

Deb Kellie

Redlands
Joe Kelly

Joe Kelly

Greenslopes
Shane King

Shane King

Kallangur
Brittany Lauga

Brittany Lauga

Keppel
Georgi Leader

Georgi Leader

Mudgeeraba
Steve Leese

Steve Leese

Lockyer
Leanne Linard

Leanne Linard

Nudgee
Anthony Lynham

Anthony Lynham

Stafford
Jim Madden

Jim Madden

Ipswich West
John Martin

John Martin

Clayfield
Graeme Martin

Graeme Martin

Callide
Melissa McMahon

Melissa McMahon

Albert
Stephen Meredith

Stephen Meredith

Gympie
Steven Miles

Steven Miles

Mount Coot-Tha
Jo-Ann Miller

Jo-Ann Miller

Bundamba
Mark Moss

Mark Moss

Kawana
Tim Mulherin

Tim Mulherin

Mackay
Mark O’Brien

Mark O’Brien

Warrego
Coralee O’Rourke

Coralee O’Rourke

Mundingburra
Adam Obeid

Adam Obeid

Mansfield
Annastacia Palaszczuk

Annastacia Palaszczuk

Inala
Jim Pearce

Jim Pearce

Mirani
Duncan Pegg

Duncan Pegg

Stretton
Louisa Pink

Louisa Pink

Moggill
Curtis Pitt

Curtis Pitt

Mulgrave
Linus Power

Linus Power

Logan
Jessica Pugh

Jessica Pugh

Mount Ommaney
Rob Pyne

Rob Pyne

Cairns
Justin Raethel

Justin Raethel

Nicklin
Michael Riordan

Michael Riordan

Gaven
Peter Russo

Peter Russo

Sunnybank
Mark Ryan

Mark Ryan

Morayfield
Bruce Saunders

Bruce Saunders

Maryborough
Kerry Shine

Kerry Shine

Toowoomba North
Scott Stewart

Scott Stewart

Townsville
Graham Storey

Graham Storey

Toowoomba South
Bronwyn Taha

Bronwyn Taha

Whitsunday
Simon Tayler

Simon Tayler

Mount Isa
Cheryl Thompson

Cheryl Thompson

Gregory
Penny Toland

Penny Toland

Broadwater
Jackie Trad

Jackie Trad

South Brisbane
Jesse Trecco-Alexander

Jesse Trecco-Alexander

Hinchinbrook
Chris Whiting

Chris Whiting

Murrumba
Rick Williams

Rick Williams

Pumicestone
Angela Zyla

Angela Zyla

Burdekin